My Blog
Sports

Australian Open: Order of Play for Thursday with Andy Murray, Emma Raducanu and Nick Kyrgios in motion | Tennis Information


The Rod Laver Arena will see a 50 per cent attendance at the Australian Open

The Rod Laver Area will see a 50 according to cent attendance on the Australian Open

Order of Play for Day 3 on the Australian Open with Andy Murray, Emma Raducanu and Nick Kyrgios vs Daniil Medvedev in motion.

(All occasions are from middle of the night GMT)

Rod Laver Area

12:00: Alize Cornet (Fra) v (3) Garbine Muguruza (Spa), Xiyu Wang (Chn) v (2) Aryna Sabalenka (Blr), Kamil Majchrzak (Pol) v (32) Alex De Minaur (Aus), Nick Kyrgios (Aus) v (2) Daniil Medvedev (Rus), (14) Simona Halep (Rom) v Beatriz Haddad Maia (Bra)

Margaret Court docket Area

12:00: (6) Anett Kontaveit (Est) v Clara Tauson (Den), Hailey Baptiste (USA) v Maddison Inglis (Aus), Sebastian Baez (Arg) v (4) Stefanos Tsitsipas (Gre), Danka Kovinic (Mne) v (17) Emma Raducanu (Gbr), Steve Johnson (USA) v (11) Jannik Sinner (Ita)

John Cain Area

12:00: (7) Iga Swiatek (Pol) v Rebecca Peterson (Swe), Frances Tiafoe (USA) v (20) Taylor Harry Fritz (USA), Shuai Zhang (Chn) v (12) Elena Rybakina (Kaz), Andy Murray (Gbr) v Taro Daniel (Jpn)

Kia Area

12:00: (5) Andrey Rublev (Rus) v Ricardas Berankis (Lit), Samantha Stosur (Aus) v (10) Anastasia Pavlyuchenkova (Rus), Alejandro Davidovich Fokina (Spa) v (9) Felix Auger-Aliassime (Can), Jonathan Erlich (Isr) & Andre Goransson (Swe) v Matthew Ebden (Aus) & Max Purcell (Aus)

1573 Area

12:00: Ana Konjuh (Cro) v (27) Danielle Collins (USA), (24) Dan Evans (Gbr) v Arthur Rinderknech (Fra), (15) Roberto Bautista Agut (Spa) v Philipp Kohlschreiber (Ger)

Display Court docket 3

12:00: (13) Diego Schwartzman (Arg) v Christopher O’Connell (Aus), Magda Linette (Pol) v (25) Daria Kasatkina (Rus), (26) Grigor Dimitrov (Bul) v Benoit Paire (Fra), (16) Andrey Golubev (Kaz) & Franko Skugor (Cro) v Dane Sweeny (Aus) & Li Tu (Aus)

Court docket 5

12:00: Nuria Parrizas-Diaz (Spa) & Arantxa Rus (Ned) v Kimberly Birrell (Aus) & Charlotte Kempanaers-Pocz (Aus), Sorana Cirstea (Rom) v Kristina Kucova (Svk), Andrew Harris (Aus) & Aleksandar Vukic (Aus) v Austin Krajicek (USA) & Sam Querrey (USA), Aliona Bolsova (Spa) & Ulrikke Eikeri (Nor) v Xin Yu Wang (Chn) & Saisai Zheng (Chn)

Court docket 6

12:00: Marta Kostyuk (Ukr) & Dayana Yastremska (Ukr) v (8) Cori Gauff (USA) & Catherine McNally (USA), Viktorija Golubic (Swi) & Jil Belen Teichmann (Swi) v (11) Lyudmyla Kichenok (Ukr) & Jelena Ostapenko (Lat), (1) Nikola Mektic (Cro) & Mate Pavic (Cro) v Facundo Bagnis (Arg) & Federico Delbonis (Arg), MacKenzie McDonald (USA) & John Millman (Aus) v Jonny O’Mara (Gbr) & Andrei Vasilevski (Blr)

Court docket 7

12:00: Norbert Gombos (Svk) v (27) Marin Cilic (Cro), (29) Tamara Zidansek (Slo) v Heather Watson (Gbr), Kaia Kanepi (Est) v Marie Bouzkova (Cze), Richard Gasquet (Fra) v Botic Van de Zandschulp (Ned)

Court docket 8

12:00: Luke Saville (Aus) & John-Patrick Smith (Aus) v (5) John Friends (Aus) & Filip Polasek (Svk), (19) Elise Mertens (Bel) v Irina-Camelia Begu (Rom), Madison Brengle (USA) & Tatjana Maria (Ger) v Monique Adamczak (Aus) & Xinyun Han (Chn), (3) Polina Kudermetova (Rus) & Elise Mertens (Bel) v Anna Blinkova (Rus) & Aliaksandra Sasnovich (Blr)

Court docket 12

12:00: (7) Nicolas Mahut (Fra) & Fabrice Martin (Fra) v Aleksandr Nedovyesov (Kaz) & Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pak), Dominik Koepfer (Ger) & Jan-Lennard Struff (Ger) v Filip Krajinovic (Ser) & Matej Sabanov (Srb), Adrian Mannarino (Fra) & Hugo Nys (Mon) v (9) Ivan Dodig (Cro) & Marcelo Melo (Bra), Sania Mirza (Ind) & Rajeev Ram (USA) v Belinda Bencic (Swi) & Filip Polasek (Svk)

Court docket 13

12:00: Tomas Machac (Cze) v Maxime Cressy (USA), Julia Lohoff (Ger) & Maryna Zanevska (Bel) v Kirsten Flipkens (Bel) & Sara Sorribes Tormo (Spa), Dominic Inglot (Gbr) & Ken Skupski (Gbr) v Tallon Griekspoor (Ned) & Andrea Vavassori (Ita), (11) Sander Gille (Bel) & Joran Vliegen (Bel) v Benjamin Bonzi (Fra) & Arthur Rinderknech (Fra)

Court docket 14

12:00: (13) Raven Klaasen (Rsa) & Ben McLachlan (Jpn) v Matwe Middelkoop (Ned) & Philipp Oswald (Aut), Clara Burel (Fra) & Maria Camila Osorio Serrano (Col) v (6) Gabriela Dabrowski (Can) & Giuliana Olmos (Mex), Carlos Alcaraz Garfia (Spa) & Pablo Carreno-Busta (Spa) v Gianluca Mager (Ita) & Lorenzo Musetti (Ita), Magda Linette (Pol) & Bernarda Pera (USA) v Clara Tauson (Den) & Alison Van Uytvanck (Bel)

Court docket 15

12:00: (16) Viktoria Kuzmova (Svk) & Vera Zvonareva (Rus) v Varvara Gracheva (Rus) & Anhelina Kalinina (Ukr), Tomislav Brkic (Bih) & Nikola Cacic (Ser) v (15) Ariel Behar (Uru) & Gonzalo Escobar (Eu), Daria Saville (Aus) & Luke Saville (Aus) v (4) Alexa Guarachi (Chi) & Tim Puetz (Ger), Marcos Giron (USA) & Quickly Woo Kwon (Kor) v Alexander Bublik (Kaz) & Jan Zielinski (Pol)

Court docket 16

12:00: Ann Li (USA) & Alison Riske (USA) v Nao Hibino (Jpn) & Alicja Rosolska (Pol), Erin Routliffe (Nzl) & Michael Venus (Nzl) v Lizette Cabrera (Aus) & Alex Bolt (Aus), (1) Barbora Krejcikova (Cze) & Katerina Siniakova (Cze) v Lesley Kerkhove (Ned) & Anastasia Rodionova (Aus), Marcus Daniell (Nzl) & Frederik Nielsen (Den) v Aslan Karatsev (Rus) & Artem Sitak (Nzl)

Court docket 17

12:00: (31) Marketa Vondrousova (Cze) v Ludmilla Samsonova (Rus), Alex Molcan (Svk) v Pablo Andujar (Spa), (7) Darija Jurak (Cro) & Andreja Klepac (Slo) v Tereza Martincova (Cze) & Marketa Vondrousova (Cze), Pablo Andujar (Spa) & Pedro Martinez Portero (Spa) v Dusan Lajovic (Ser) & Ivan Sabanov (Srb)

Do not overlook to observe us on skysports.com/tennis, our Twitter account @skysportstennis & Sky Sports activities – at the move! To be had to obtain now on – iPhone & iPad and Android





Supply hyperlink

Related posts

The place Do Leeds United Want To Toughen To Steer clear of Every other Crisis In 2023?

newsconquest

3 Causes Mike McCarthy Will have to Be Frightened About His Task Safety

newsconquest

Rogue Millennium raring to head as Oaks looms at Epsom | Racing Information

newsconquest

Leave a Comment